Eskiyi değerlendirme

Sandıkta bekleyen örtüler, danteller, tığ işleri kanaviçeler beni huzursuz ediyor, hep bir eskiyi değerlendirme arzusu içindeyim. Elimde değil pinterest bakarken aklıma hep sandığın içindeki el emekleri geliyor. Dantellerden kırlent kılıfları, beyaz işlerden yatak örtüleri, kanaviçelerden tepsiler aklımın içinde bin bir fikir dolaşıp duruyor. Biliyorsunuz daha önceki yazılarımda da eskiyi değerlendirme üzerine yaptığım pek çok fikri paylaşmıştım.Eski tabakları değerlendirme… Bu sefer sandığın içinde bulduğum yarısı eskimiş, yıpranmış bir örtü parçasını nasıl değerlendirdiğimi göstereceğim.

Önce örtünün işe yaramayan kısımlarını temizledim elimde kalan parça ufak bir kareydi. Etrafına başka bir kumaş ile parçayı büyütmeyi ve masa örtüsü veya runner gibi kullanmayı düşündüm. Ama sonrasında bu örtünün yıllarca kullanılmadığı belki de örtü olarak beğenilmediğine karar verdim. Ne yapacağımı düşünürken birden sonbahar dekorasyonu, salonum, duvar dekorasyonu derken aklıma güzel bir pano hazırlamak geldi.

Şimdi eski örtü parçam yeni duvar panom ile salondaki sonbahar dekorasyonum tamamlandı. Renkler tam bir sonbahar renkleri oldu. Yağmurlar yağmaya başladı, hava bulutlandı ama salondaki turuncular, kırmızılar mürdümler içimi ısıtıyor.