Beyaz ve gri uyumu

Geçen gün bir arkadaşım çok güzel bir espri yaptı; bir kere daha çelik kapı boyarsan kapın artık kapanmayacak dedi. Gerçekten de artık bu hobime son vermem lazım. üst üste tam üç kez kapımın dışını boyuyorum. Daha önce kapının evin içine bakan tarafını boyamıştım.Çelik kapı boyama henüz o zamanlar dış yüzeyinin nasıl olacağına karar vermemiştim.  Aklımdaki sitil daha çok Akdeniz evleri gibi turkuaz – mavi ile beyaz tonlarının uyumuydu. Böylece evimde bir deniz kıyısı, bir kumsal evi havası yaratabileceğimi düşünmüştüm. Ama nerede ya ben kapıyı doğru renklerle boyamayı bilemedim, ya da kapıyı boyamayı beceremedim. Çünkü kapı beklediğim etkiyi vermedi.

Daha sonrasında bu sefer çelik kapı boyama için bir ilham buldum. Çiçekçide kurutulmuş lavanta çiçekleri gördüm. Bu çiçekleri buket haline getirirsem çok güzel bir kapı süsü olur diye düşündüm. Tuttum kapıyı lavanta rengine boyadım. Yalnız bu sefer kapı benim gözüme daha korkunç göründü. Hemen değiştirmek istedim ama ilk iki tecrübem o kadar kötüydü ki kolay kolay cesaret edemedim. bu sefer araştırmamı daha dikkatli yapacaktım. kendi istediklerimden daha çok en çok beğenilen model ve renkler üzerinde yoğunlaşacaktım.

Sonunda biraz klasik de olsa beyaz  – gri renk uyumunun kapılarda çok şık durduğuna karar verdim. Aslına bakarsanız bu renkleri daha çok dış cephe boyamasında beğeniyorum. ancak internette gördüğüm bir kaç model üzerine kapılarda da denemeye karar verdim. Yaklaşık iki günde kapıyı boyadım, vernikledim kapı süslerini tamamladım ve bu dosyayı kapattım. Yani kendi çapımda artı kapattığımı ve bir daha kapı boyamayacağımı düşünüyorum. Benim gerçekten samimi olup olmadığımı düşünen arkadaşlarım değişik öneriler sunuyorlar. Koyu mor bir kapı veya parlak siyah bir kapı. Ancak ben de perde kapandı. Kapı boyandı.