Hol dekorasyonu

Hol dekorasyonu

Mart 3, 2018 Kapalı Yazar: Işıl YILMAZ

Geyikten askılıklar…

Uzun bir zamandır hol dekorasyonu için değişik fikirlerimiz vardı; Can’ın ayrı fikirleri benim ayrı fikirlerim. Malzemelerimiz elimizdeydi ancak ikimiz bir türlü bir araya gelip bir günümüzü hol dekorasyonu yenilemek için ayıramamıştık. Daha önceki yazılarımın birinde sizlere anlatmıştım Çocuklar için askılık.  ham ahşaptan bir askılık yapmıştık böylece çocukların montlarını, yağmurluklarını ortalıktan kaldırmıştık. Hem doğal ve geri dönüşümlü malzemeleri kullanmış olduk hem de çok uygun bir fiyata mal ederek bütçemize katkı sağlamıştık. Ayaklı askılık fikri çok güzel oldu ama hala asmamız gereken bir kaç parça eşya daha vardı. Bizin montlarımız, şapkalarımız, şemsiyelerimiz, atkılarımız derken yeni fikirlere ihtiyacımız oldu.

Ben ne yapabiliriz diye kafa yorarken devreye Can girdi ve yurtdışında gördüğü dökme demir hayvan figürleriyle askılıklar yapabileceğini söyledi. İşin aslı ben de bu hayvan figürlerini beğenmiştim ancak oldukça pahalıydılar. Can Ali expres’ten ucuza bulabileceğine inandıysa da sonuç hüsran oldu. Fiyatlar değişmedi bir geyik askılığının tanesi 20 dolar civarındaydı. Bunun üzerine bizde plastik olanlarını aldık.

İlk aldığımız geyik başı deneme maksatlı, kalitesini kontrol etmek amacıylaydı. Antremizin dekorasyonundaki ahşap malzemeler ile daha iyi uyum sağlar diye düşünerek gri renk olanını aldık. Ancak ben açıkçası pek beğenmedim yapay ve ucuz bir duruşu vardı. Yurtdışında gördüğümüz demir olanlarına hiçi hiç benzemiyorlardı. Bunun üzerine belki siyah olanlar daha iyi olur diye düşünerek diğer askılıkları siyah ısmarladık. Yeni gelenler gerçekten daha kaliteli görünüyorlar. Renk de bir ürünün kalitesini etkiliyor bunu da unutmamak lazım. Sonrasında Can oduncuları gezerek geyik başlarını monte edeceği güzel bir ağaç aradı, sonunda güzel temiz bir ceviz kütüğü buldu. Marangoza onları kestirdi. Aslında bu askılıklar kendiliğinden yapışkanlı olmasına rağmen daha sağlam olması için onları vidaladı. Duvara yerleştirdikten sonra sıra benim fikirlerime geldi.

Duvar kağıdı, duvar stickerları benim en sevdiğim dekorasyon oyunları, bence bir duvarı hareketlendirmenin en pratik yollarından biri. Elimde dore noktalar vardı. Geyiklerin arasına onları yapıştırdım. Ancak duvar hala gözüme eksik göründü, daha önce aldığım duvar panolarını da astım bence artık tam oldu fazlası mekanı boğar.