Kaktüs Bahçesi

Kaktüs Bahçesi

Şubat 23, 2019 Kapalı Yazar: Işıl YILMAZ

Mini bir kaktüs bahçesi

Şimdi sizlere çok güzel görünen bir aranjmandan bahsetmek istiyorum, kaktüs bahçesi veya başka bir adıyla bilinen terraryumlardan. Bir kaç gün önce güneşi görmemle birlikte kendimi hemen bahçeye attım. sebzelik ve çiçeklik tohumlar ektim, budamalarımı yaptım, toprağı havalandırdım ve yeni peyzaj düzenlemeleri yaptım. Biliyorsunuz bahçe dekorasyonuna çok önem veriyorum. Toprakla uğramak hem bir terapi hem de seyretmesi bir zevk. Bu konu hakkında o kadar çok yazı yazdım ki bazılarına bakabilirsiniz. Baharın son günlerinden bir kare; hem davet hem de karadut sorbe tarifi

Bahçemle ilgili sizlere verebileceğim son dedikodu laleler hakkında. Şu aralar lale soğanlarım yapraklarını yavaş yavaş topraktan çıkardılar. Dört gözle bu sene kaçı tutacak renkleri nasıl olacak diye bekliyorum. Her gün yanlarındayım cici yapıp onları seviyorum. En geç bir ay içinde yeni lalelerimin fotoğraflarını gösteririm diye düşünüyorum. Bakalım sizlerde bu seneki ön bahçe dekorasyonumu nasıl bulacaksınız.

Kendi işlerimi yaparken gözüm komşumun bahçesine kaydı. Çok güzel renkli, yayvan bir taş lavabo öyle kenarda, beride boynu bükük bir şekilde duruyordu. Ya da bana öyle geldi. Bu lavabo çok güzel bir kaktüs bahçesi olarak değerlendirilir diye düşündüm. Ve komşumun izniyle işe başladım. Umarım yüzüm kara çıkmaz.

Öncelikle internette kaktüs bahçesi konusunda neler yapılmış ben neler yapabilirim şeklinde resimlerine baktım. Biraz araştırma yapmam şarttı çünkü daha önce hiç böyle bir bitki düzenlemesi yapmamıştım. Gerekli olan çeşit ve türleri tek tek saptadıktan sonra bulabildiğim bir kaç tür kaktüsü etraftaki komşulardan topladım. Bayağı çok kaktüsün yanına tabii olmazsa olmaz bir kaç tane de sukulent ekledim. Zaten bence bu sukulentlerden bile tek başına bahçe olur; bu fikri aklımda tutmalıyım belki bir daha ki sefere böyle bir aranjman yaparım ve sizlerin beğenisine sunarım.

En son dekoratif taşlar ile süslemek istedim. Yeni taşlar almak istemedim. Elimdeki taşları değerlendirmek istedim. Evde mavi taşları kullanırsam nasıl olur diye deneme yaptım. Bence gayet iyi oldu; genellikle beyaz taş kullanılıyor ama yeşil ve mavinin uyumunun da mükemmel olduğunu söyleyebilirim.