Gelin buketinden kapı çelengine…

Uzun zamandır bir kapı çelengi yapmak istiyordum. Nasıl yaparım, neler kullanırım diye düşünürken karşıma bir fırsat çıktı. Yaklaşık 15 yıl önce evlendiğimde bohem kır düğünleri modası çok yoktu. Ben de bildiğiniz salon düğünü yapmıştım. Ama yine de kır çiçekleri düğünümün kıyısında köşesinde olsun istemiştim. Papatyalarda en sevdiğim çiçeklerdir. Masalarda taze papatyalar, büyük papatya çelenkleri, gelinliğimin üzerine serpiştirilmiş papatyalar. Ve elimde özel yapım bir papatya buketi.

Aradan yıllar yıllar geçti buketimi bir kutuya kaldırdım, unutmuşum elime geçtiğinde önce ne yapacağımı, niye bunca yıldır sakladığımı bilemedim. Biraz rengi solmuş biraz parlaklığı kaybolmuş ama halen duygusal olarak güzelliğini koruyordu. Bu buketi çok güzel değerlendirmeliyim diye düşündüm. Ancak o sırada aklıma bir fikir gelmemişti. Bunun üzerine bir süre daha düşünmek için kutuya tekrar kaldırdım.

Geçenlerde aklıma güzel bir fikir geldi. Daha doğrusu bir arkadaşımın kendi evine yaptığı güzel çelenklerden etkilendim. Ben de papatyalardan güzel bir çelenk yapabilirim hem anımı hayatta tutarım hem de şimdi daha da çok moda olan bohem dekorasyonundan güzel bir parçam olur diye düşündüm.

Çok güzel çelenkler yapan arkadaşımla neye ihtiyacım var nasıl yapabilirim diye konuştum. öncelikle ince dallar bulmalıymışım. Tesadüfen uzun çok uzun bir dal buldum, böylece bir kaç ince dal bulmak ve onları örmek zorunda kalmayacaktım. Arkadaşımı hemen aradım “koş gel dalları buldum” diyerek evime davet ettim. İlk düşüncem arkadaşım yaparken onunla beraber yapmak ve bu çelenk işini öğrenmekti. Beraber masaya oturduk arkadaşım aldı eline dalları hemen kıvırdı, daire haline getirdi, çiçekleri etrafına dolamaya başladı. Ben de yapmak için iki üç defa denemede bulundum ama bir türlü güzel bağlayamadım. kapı çelengi yapmak tahminimden daha zor bir işmiş. Bunun üzerine işi erbabına bırakıp kendi uzmanlığım boyamaya geri döndüm.

Geçen yıl başka bir dekorasyonda kullandığım duvar süslerimi bu yıl boyayıp yeni çelengime uygun hale getirdim. Hepsi birbirine çok yakıştı. Belki bu senenin modası biraz rüstik,  biraz bohem olduğundandır. Belki de çiçeklerin benim düğün çiçeklerim olmasındandır.