Lavantaları toplama zamanı.

Lavantaları toplama zamanı.

Ağustos 24, 2018 Kapalı Yazar: Işıl YILMAZ

Bir Demet Lavanta…

Lavanta’nın kokusunu sever misiniz bilmem ama ben bulunduğum ortamda çok yoğun değilse eğer, geriden hafiften gelen kokusunu çok beğeniyorum. Hele çok güzel olan mor rengine bayılıyorum. Ancak Lavanta çiçeğini sevmemin asıl nedeni ise yaz akşamlarında sivrisineklerden korunmak için verdiğim zorlu mücadeledeki en etkin doğal silah olması. Arkadaşlarla sohbet ederken masanın üstüne koyduğum bir saksı lavanta hem ortama hoş bir koku yayarken hem de sivrisinekleri masanın etrafından uzaklaştırıyor. Yalnız bu hoş koku gecenin ilerleyen saatlerinde bazı misafirleri rahatsız edebiliyor ben de değişik bir çare buldum lavanta suyu hazırlıyorum ve onu boş sprey şişelerine koyuyorum. Misafirler gelmeden önce ve sonrasında azar azar etrafa fısfıslıyorum. Lavantanın suyunun kokusu kendi çiçeğinden daha hafif ve uçucu kimseyi rahatsız etmiyor.

Gelelim lavanta suyunu nasıl hazırladığıma; Öncelikle ağustos ayında kurumaya başlayan lavanta çiçeklerini topluyoruz, tohumlarını ayıklıyoruz. Bir tencerede yarım bardak su ile kaynatıyoruz. kaynadıktan sonra ağzı kapalı bir şekilde demlemeye bırakıyoruz. En azından soğuyuncaya kadar bu şekilde bekledikten sonra bir tülbent yardımıyla süzüyoruz. Ve sprey şişelerine koyuyoruz.

Lavantanın çiçeklerini değerlendirmek istiyorsanız ama hiç de uğraşmayayım diyorsanız ve alerjiniz de yoksa  çiçekleri kurumuş lavantanızı bir bardak sıcak suyun içinde 5 dakika demlendirerek de içebilirsiniz. Hem hoş bir kokusu hem de değişik bir tadı olduğunu göreceksiniz.