Defne’nin odasında bir gökkuşağı 

Bugün yeni öğrendiğim adıyla makrome gökkuşağı yapımı anlatmak istiyorum. Adını yeni öğrendim ama kendisinden uzun zamandır haberdardım. Ne zaman elime tableti alsam koşa koşa yanıma gelen kızım ile beraber baktığımız fotoğraflarda Defne’nin en sevdiği aksesuar bu gökkuşakları olmuştu. Nasıl yapacağımı daha doğrusu internette yapımını nasıl bulacağımı bilemediğimden uzun zamandır erteliyordum. Geçenlerde buldum, bir kaç tane de videosu var kısaca sizde makrome gökkuşağı yapımı diye ararsanız bulabilirsiniz.

Genelde malzemeler hobi dükkanlarından veya internetteki hobi malzemecilerinden bulunabiliyor. Püsküllü kısım için kullanılacak iki çeşit ip var biri makrome ipi. En kalınından bulabilirseniz ki internette satılıyor. Ama sanırım bir mağazada ondan alıp tek parça yaparsınız yada benim gibi beklemek istemiyorsanız en yakın elişleri dükkanından normal bir makrome ipi alırsınız. Bu sefer kalınlığını siz ayarlayacaksınız ben videoda izlediğim gibi 10 tanesini birleştirerek yaptım bence kalın olmadı 15 yapsaydım daha iyi olurdu. Diğer bir ip ise çamaşır ipi tarzında belki “bir milyoncu”larda olabilir. Kalın bir ip videolarda onu da gördüm ama araştırmadım bir başka model yaparsam aklımda o tarz bir ip var ondan alıp bir de öyle deneyeceğim.

Diğer ihtiyaçlarımız rengarenk ipler, bakır tel ki elektrikçilerde bulamadım yine hobi dükkanlarında bulabilirsiniz. Bobin halinde satılıyor ve 10 metre uzunluğunda. Gökkuşağı halkalarını birleştirmek için normal dikiş ipi ben arkası temiz olsun çirkin görüntü olmasın diye görünmeyen ip ile yaptım ama videolarda normal beyaz ip kullanmışlar.

İstediğiniz gökkuşağı yarı çapını belirledikten sonra; örneğin videolarda 30 cm başlamış 10 tane makrome ipini kesiyorsun birleştirip, bakır teli de ekleyip kağıt bant ile bağlıyorsun. Bant yoksa da olur tel ile iyice sıkılaştırabilirsin. Daha sonra teli döndürerek makromeleri sarıyorsun, bittiği yerde teli sabitleyip, kesiyorsun ve tekrar bantlıyorsun. Sonrası makromelerin etrafına renkli ipleri dolamak, istediğin kadar yarım daire hazırlayabilirsin ister 4, 5, 6 tek şart her sıra arasında makromelerin boyunu uzatmak. Videolarda her gökkuşağı şeridinin arasında 2 cm vardı, bence 3 cm daha iyi olabilir bir dahakine öyle yapmayı düşünüyorum.

Son aşama kızınızın, belki mavi veya pembe olmayan başka renklerle oğlunuzun odasına asmak oluyor.