Merdiven Dekorasyonu

Merdiven Dekorasyonu

Ocak 28, 2019 Kapalı Yazar: Işıl YILMAZ

Annemin kişisel sergisi

Yaklaşık iki yıldır yapılacak listemin başında merdiven dekorasyonu yer alıyordu.Yeni yıldan beklentiler… Benim gibi çok katlı evlerin ortak problemi merdivenlerin göz ardı edilerek, yalın haliyle bırakılmalarıdır. Halbuki ev içi merdivenler güzel bir odak noktasıdır ve bu nedenle bence daha çok ilgiyi hakediyorlar. Aslında çok zevkli ve değişik fikirlerle zenginleştirilebilecek ve güzelleştirilebilecek bir alan olan merdiven duvarları benim için bir kaosa dönüştü. Nasıl mı? Size kısaca anlatayım.

Önce uzun bir süre ne yapacağıma karar veremedim.. Aile ve tatil fotoğrafları yada küçük dekoratif objeler bu alanda en çok kullanılan fikirlerdi. Ben böyle klasik bir tema kullanmak istemedim. Beni az biraz tanıdınız herkesten farklı bir dekorasyon stilini tercih ediyorum.  Bir arkadaşım merdiven duvarlarını tamamen siyaha boyayarak dramatik bir etki yaratmış. Duvarı gördüğüm zamanki hayranlığımı size tarif edemem. Bu fikre bayıldım, neden benim aklıma gelmedi diyerek bayağı hayıflandım, hatta hayıflanma kelimesi az kalır.

Uzunca bir süre ben de bu kadar güzel bir etki nasıl yapabilirim diye kafa yordum. Acaba bütün alanı duvar kağıdı ile kaplasam mı diye düşündüm ya da taş duvar gibi doku olabilir dedim. Ancak artık tadilat bitmiş, ustalar evden çıkmış; yeni usta getir duvar kağıdını yapıştırt. Ya beğenmezsem tekrar söktür, tekrar boyat işin aslı biraz üşendim. Taş döşeme daha da zahmetli hem de maliyetli bir iş olduğundan bu konuyu çok da fazla araştırmadım. İşin aslı merdiven dekorasyonu ile ilgili uzun bir düşünme, kararsızlık, umutsuzluk ve üşengeçlik halleri içindeydim.

Uzun bir zamandır ümitsizce beklediğim ilham annemin yardımıyla çözüldü. Ne derler anne her derdin çaresidir. Gerçekten de büyük bir çıkmazın içindeyken annem kendi yaptığı kara kalem çalışmalarını bana hediye etti. Sonunda aradığım çözümü bulmuştum. Çerçeveletmek için gene annemin yardımını aldım. Bana kalsa düz renkte bir çerçeve yaptırırdım. Ama neyse ki annem bu konuda da yardımlarını esirgemedi ve karakalem çalışmalarının nasıl çerçeveletileceğini bana öğretti. Bir kaç gün önce resimlerimi duvarlara astım. Yaşadığım duyguları sözle anlatmam mümkün değil, öncelikle annenin kendi elleriyle yaptığı resimler tam karşında duruyor. Merdivenlerden inip çıkarken sana özel kişisel bir sergin var. Diğer bir duygu ise uzun zamandır ne yapacağını bilemediğin bir dekorasyonu sonunda hakkıyla tamamlamış olmak.