Pampas Çelenk Yapımı

Pampas Çelenk Yapımı

Kasım 30, 2019 Kapalı Yazar: Işıl YILMAZ

Pampaslardan çelenk yaptım…

Sizleri bilmem ama ben pampasları ev dekorasyonunda kullanmayı çok seviyorum bu sefer de pampas çelenk yapımı anlatacağım. Pampaslar aslında bildiğimiz sazlık otu, dere kenarlarında, park bahçe peyzajlarında sıklıkla gördüğüm sazlık otları. İçimden bu güzelim püsküllü otları toplayıp evimin her köşesinde sergilemek vazoların içine yerleştirmek geliyor ama maalesef yapamıyorum. En büyük sebebi de bu otların arasında pek çok küçük böcek olması. Hatta bildiğim kadarıyla bu böceklerden biri de tahta kurusu. Eve bir yayıldılar mı kurtulamam, böcekleri nasıl temizleyeceğimi bilmiyorum da: bu nedenle en iyisi doğadaki pampaslardan olabildiğince uzak durup çiçekçilerden temizlenmiş, bakımı yapılmış pampaslardan alıp kullanmak diye düşündüm.

Evimin dekorasyonuna ve kış konseptime en çok yakışan kırmızı pampaslar. İki demet halinde aldığım pampas çelenk yapımı için öncelikle ince bir sultanem parçasından çelenk tabanı oluşturdum. Otların sap kısımlarını kesip, otları küçülttüm.  Pampasları verev düzen oluşturacak şekilde yerleştirdim. Gözüme güzel geldiği anda silikon tabancası yardımıyla pampasları  çelenk tabanına sabitledim. İşte elimde güzel ve kırmızı renkli bir çelenk oldu.

Pampas otu kullanımı piyasadan aldığım için mi bilmiyorum ama böceklenme veya tüy dökme gibi problemlerle karşılaşmadım. Sadece daha gür püsküllü otlar arıyorum. Onları da bıulursam daha yapmak istediğim birkaç fikir var.