Pampas Dekorasyonu

Pampas Dekorasyonu

Mart 11, 2019 Kapalı Yazar: Işıl YILMAZ

Düğünlerden evlerimize; pampaslar ya da saz püskülleri

Doğal objeleri dekorasyonda kullanmak son zamanlarda çok yaygın; bambular, taşlar, kozalaklar ve son günlerin trendi pampaslar.  Pampaslar aslında bizim bildiğimiz adıyla saz püskülleri evlerimizde bu kadar yaygın kullanılmadan önce düğün organizasyonlarında kullanılmaya başlandı. Boho tarzında yapılan düğünlerde kır ve çiçek temasının yerini artık tüller, makromeler, romantik dantelleri ve pampaslar aldı. Fotoğraflardaki romantik ve masalsı görüntüsünü o kadar çok sevdik ki bohem stilini evlerimize de taşımaya başladık. Değişik renklerde ve değişik püsküllerde olan bu otlar sayesinde oturma odalarından, yatak odalarına; banyodan mutfağa kadar her mekanda kullandık. Genellikle büyük boy vazolara yerleştirdiğimiz pampaslar ile doğal ve göz alıcı bir dekorasyona ulaştık.

İlkbaharın coşkunluğunu yaşadığımız günlerde doğayı biraz olsun eve taşımak ve sıkıcı kış günlerinden biraz uzaklaşmak için bahçemdeki bitkilerden, çiçeklerden faydalanmak istedim. Aslında benim ilk niyetim taze taze açan bahar çiçekleriyle evimi canlandırmak, doğanın uyanışı ile birlikte ilkbaharın ilk gününde evimi de renklendirmekti. Kısa bir bahçe gezintisinden sonra elim boş bir şekilde eve dönecekken, su kenarlarında gördüğüm rüzgarda hafifi hafif sallanan saz püskülleri diye de bilinen pampaslardan faydalanabilirim diye düşündüm. Doğal malzeme oldukları için her tarz dekorasyonda da  rahatlıkla kullanabilirdim.

Benim ilk aklıma gelen yer elbette veranda oldu. Havaların ısınmasıyla birlikte yeni salonum, çayımı kahvemi içeceğim en önemli yer kesinlikle balkonum olacak. Benim öyle çok büyük, uzun vazolarım olmadığından elimdekilerle hoş bir dekorasyon yapmaya çalıştım. Fenerler, kozalaklar, eski bir bavul ile örme sepetler … Bence güzel oldu. Her yer her zaman kırmızılı  – pembeli çiçekler ile dekore edilmez ki arada sırada doğal malzemeler ile yapılan sitil düzenlemesi ile de sıcak, samimi ve huzurlu bir görüntüye ulaşılabilir.