Çocuğunuza bir hatıra

Uzun zamandır, yaklaşık 15 yıldır patchwork pike yapmak içimden gelmiyordu. Sonra bir film seyrettim ve büyük bir hevesle tekrardan elime rengarenk kumaşlar aldım. Kestim, birleştirdim, aplike yaptım ve harika bir örtü yaptım.

Birkaç ay önce film seyrettim. Klasik bir Amerikan ailesinin yaşamından kesitler anlatan öyle meşhur bir film değildi aslında. Pek de dikkatli seyretmiyordum sadece göz ucuyla bakıyordum. Derken bir sahne beni benden aldı. Oğlu koleje başlayan çocuğuna annesi bebekliğinden kalma kıyafetlerinden patchwork bir yorgan yapmış oğlu giderken veriyordu. Tabii o anda çok duygulu anlar yaşandı. Benim de beynimde şimşekler çaktı. Henüz daha defne küçükken, kıyafetlerimizi dağıtmamışken ben de böyle bir kırk yama örtü yapabilirim diye düşündüm.

Önce eski kıyafetlerimizden örtüye uygun olacakları ayırdım. Sonra internette bebeklik eşyalarından yapılan örtü örneklerini inceledim. Beğendiğim modelleri kaydettim. Yorgan yapmak bana çok mantıklı gelmedi. Hem kalın oluyor, hem ağır hem de kullanışlı olmuyor. Pike örtü ise daha kolay kullanılıyor. Hem taşıması bir yerden bir yere götürmesi de rahat diye düşündüğümden kendi modelimi pike üzerinden tasarladım.

Önce renkli elbiseler ve tişörtlerden seçtiklerimin ön kısımlarını kestim ve kare parçaların içine yerleştirdim. Hazırladığım kareleri de pikenin üzerine aplike yaptım. Pek çok açıdan bu çalışmamdan memnun kaldım. Uzun zamandan sonra patchwork pike yapmak bana çok iyi geldi. Özlemişim, severek yaptım. Sonra çocuğuma güzel bir hatıra bıraktığımı düşünüyorum. Eğer kendisi üniversiteye giderse kullanmazsa bile daha sonrasında kendi çocuğu olduğunda onun üstüne örter.  Ben anneannemin veya annemin bana yaptıklarını çocuğuma kullanıyorum. Çok mutlu oluyor. Herkese anlatıyor. “bu annemin bebekliğinden kalma” diyor.,

Şu anda çok heyecanlıyım. Sürekli kırkyama örneklerine bakıyorum. Aklımda ne yastıklar ne örtüler var bakalım ne kadar yapabileceğim.