Pazar İlhamı İkea’dan

Pazar İlhamı İkea’dan

Şubat 27, 2019 Kapalı Yazar: Işıl YILMAZ

Benim evimin de her şeyi İkea

Bu haftaki pazar ilhamı köşem; evimin her şeyi İkea olsun istedim. Güzel bir fikir dizisi olsun diye bu bölüme başladım. Yıllardır hayranı olduğum ev dekorasyon sitilini yaratan İkea her gidişimde bana ayrı mutluluklar yaşatıyor. Yaşadığım şehirde mağazası bulunmadığından büyük şehirlere ziyarete gittiğimde tam bir günümü İkea’ya ayırırım. Öncelikle sabah kahvaltısı, bence deniz kıyısındaki serpme kahvaltılardan bile güzel. Sadece tadından bahsetmiyorum, dekorasyon sevdiğimden midir bilmiyorum ama etrafımda yemek odası, aydınlatma, aksesuarlardan oluşan fikirler eşliğinde kahvaltı yapmak çok eğlenceli oluyor. Çocuklar kahvaltı içeriklerini seçebildiklerinden mutlu oluyorlar, ben fiyatın çok uygun oluşundan mutlu oluyorum.

Kahvaltıdan sonra mağaza turumuz başlıyor. Dediğim gibi evimin her şeyi İkea, ancak tabii ki evdeki her şey İkea’dan değil. Dekorasyon sitilim, fikirlerim ev ile ilgili planlarım İkea’dan. Bu nedenle mağaza turu son derece önemli benim için.  Sarı torbalarımız ellerimizde çoğu zaman alt kattaki satış alanını beklemeden direk elimize geçen taşınabilir ürünleri topluyoruz. Bu arada da bol bol çocuklarla oyun oynuyoruz. Küçükken çocuk oyun alanında oynayabiliyorlardı.  Şimdi büyüdükleri için oyun alanına alınmıyorlar. Bir süre İkea’ya gelince canları sıkıldı. Sonra ben bir kaç değişik oyun buldum. Onların içinde en sevdiğimiz oyun ise küçük metrekarelerde yaşam oyunu. Kendilerine bir ev seçiyorlar, üniversitede veya iş hayatında bu evde bizden ayrı, tek başlarına yaşıyorlar. Bende onlara misafirliğe gidiyorum, yemek yiyorum, televizyon seyrediyorum, evlerinin düzenine bakıyorum.

Gelelim alt kata, bu katta en sevdiğim kısım, belki de bütün İkea içinde en sevdiğim yer fırsat köşesi. Bu bölüm olmadan bir İkea alışverişi düşünemiyorum. Rafların arasına, kutuların içine dikkatlice bakarak, didik didik arayarak uygun fiyatlı ancak iyi durumda olan bir kaç parça muhakkak buluyorum.

Mağazanın sonu kasalar, ancak buradan geçişle günümüz son bulmuyor. İllaki markete de uğruyoruz, reçel, bisküvi, çikolata bazısı kendimize bazısı arkadaşlarımıza hediye. Artık yorulduk ve acıktık hot dog sandviçlerimizi elimize alarak arabamıza doğru yol alıyoruz. Tam bir günümüzü İkea’nın baştan sona ilham veren ortamından bir sürü ilhamı alarak bitiriyoruz.