40’ını yeni devirmiş ikisi erkek biri kız olan çocuklarıyla eğlenceli vakitler geçirmeyi seven; nöbetli bir iş hayatı olan ve bu sayede bulduğu boş vakitleri evinde ufak tefek dekorasyon fikirlerini hayata geçirerek evini güzelleştiren; çoluk mu varmış, çocuk ufak mıymış diye aldırmadan deli gibi gezmeyi seven; eğlenceli olduğunu düşündüğü her aktivitede  en ön sırada yer almak isteyen kendi çapında hafiften çılgın bir kadının yeni baştan yarattığı evin hikayesine hoş geldiniz.

Önümde üç ay gibi bir süre ve elimde 20 yıllık bir ev var. Her işi bir anda bitireceğim gibi bir kaygım yok bazı ayrıntılar arkadan gelecek biliyorum. Ancak evin kaba çerçevesinin de ben taşınmadan bitmesi lazım bunun da bilincindeyim. Aklımda yapılacakları ikiye ayırdım. Taşınmadan bitmesi gerekenler ve zaman içinde oturacaklar şeklinde.

Sıvadım kollarımı başladım yeni bir hayatın ilk adımlarını atmaya. Bu arada siz yeni evimin ilk misafirlerisiniz. Hoş geldiniz.

Neden Bu Ev

Ev arama sürecimiz çok ama çok uzun sürdü. Arsa alıp kendimize ev mi yaptıralım, her gün yeni bir ev yapılıyor onlardan birini mi alalım. Havuz bakımını, bahçe bakımını kim yapacak ne zaman ve nasıl uğraşacak? Güvenlik için kamera mı takılacak, alarm mı takılacak? Derken uzun bir süre işin içinden çıkamadık. Çocukların lojman bahçesinde arkadaşlarıyla geçirdikleri keyifli saatleri bozmak da istemedik. Sürekli planlarımızı erteledikçe erteledik. Ancak o gün geldi çattı. Artık eve sığamaz hale geldik. 3 çocuğun eşyaları gittikçe artıyor ve artıyordu öyle ki dolap kapaklarımız kapanmıyor yarı aralık bir şekilde duruyordu. Lojmanda yaşamamızdan dolayı kalıcı değişiklikler de yapamazdık, ev içinde de yeterli depolama alanları bulamıyorduk. Dağınıklık sorununu kalıcı bir şekilde çözemiyorduk. Veee ciddi ciddi kendimizi hem bütçemize uygun hem de 5 kişilik aileye uygun bir ev bulma görevine adadık. Çekincelerimiz, daha önceki alışkanlıklarımız, kendimizi en rahat hissedeceğimiz yer neresi olur derken; ortak, bakımlı ve geniş bir bahçesi olan; küçük bir süs havuzu gibi değilde rahat rahat yüzebileceğin bir boyuta sahip havuzu olan; güvenlik sorunu yaşamayacağımız; içinde çocukların arkadaşlarıyla oynayabileceği, bisiklet sürebilecekleri site içinde bir ev almaya karar verdik.

Kararımızı verdik vermesine ama etrafımızda öyle çok seçenek yoktu. yeni sitelerin pek çoğu küçük bir bahçe içinde olan, minnacık bir havuza sahip en önemlisi güvenlik sorununu tam çözememiş sitelerdi. Ancak bizim kriterlerimize uyan sitelerde vardı yalnız bunlar oldukça eski binalardı. Neyse ki her zaman eski evler bana daha cazip görünürdü. Yaşanmışlık hissi beni mutlu ederdi. Hem tadilat işleri de gözümü çok korkutmaz en azından müteahhidin istediği gibi değil de kendimizin istediği gibi bir evimiz olur diye düşünüp her türlü aksiliğe hazırlıklı olurum. Belirlediğim bütçeyi aşmadan, istediğim nitelikleri karşılayan bir evi almayı başarabildim sonunda. Şimdi önümde yine uzun ve zorlu bir yol var. Yine elimde bir miktarı belli bir bütçe var. Bu bütçe ile hem istediğim gibi bir ev  yapmalıyım hem de olabildiğince kaliteli malzemeler kullanmalıyım ki ucuza kaçarken sonunda bana daha pahalıya mal olmasın