Turunç reçeli mi?

Turunç reçeli mi?

Ocak 19, 2021 Kapalı Yazar: Işıl YILMAZ

Tam zamanı••••

Pek duyulmamış bir lezzet olsa da turunç reçeli reçeldesin öte bir tad. Sadece kahvaltılarda değil, kahvenin yanında, çayın yanında misafirlerinize bile ikram edebileceğiniz bir sunum, bir tatlı. Yapılması evet biraz zor, biraz meşakkatli ama kabul etmelisiniz ki sonunda elde ettiğiniz reçelden öte bir reçel.
Pazarlarda satılıyor mu bilmiyorum. Ben de Ege bölgesine yerleşmeden önce kendisini hiç görmemiştim. Hatta bir süre portakal olduğunu bile zannettim. Dalından koparıp, yemiş sonrada acı tadını alınca bir hışımla yere attığım çok olmuştur. Ama zamanla sevdim. Bazı zeytinyağlı yemeklere, lahmacuna, pideye, salataya limon yerine kullanmaya başladım. Ama en çok reçelini sevdim. Her zaman kış vakti gelince bir iki kavanoz da olsa yapıyorum. Yapılması uzun sürse de tüketilmesi inanın o kadar kısa sürüyor ki. Hatta bazen sırf bir kaç gün daha geç bitsin diye eve kaymak almıyorum. Kaymak ile dayanılmaz bir ikili oluyorlar çünkü. Hadi şimdi de tarifimize geçelim.

1 kilo turunç için tarif şöyle. Kabuklarını soyduktan sonra ki bu aşama da dikkatli olunması lazım. Beyaz kısımları kalmayacak şekilde soyuyoruz. Şerit uzun dikdörtgenler halinde kesiyoruz. Şeritlerimizi rulo gibi kıvırıp kürdanlara geçiriyoruz. Su dolu bir kabın içerisine koyuyoruz ve tam 4 gün bu suyu değiştiriyoruz. Sonuncu gün ise 1 kiloya 1 kilo şeker olacak şekilde bir gün de şekerin içinde bekletiyoruz. Ertesi gün yaklaşık 1.5 su bardağı su ile 15 dakika kaynatıyoruz. Ben limon tuzu kullanmıyorum. Bu nedenle ocaktan almadan önce içine 1 limon suyu ekliyorum. Bir iki dakika daha kaynatıyorum. İşte bu aşamada içine hafif tat ve koku versin diye 1 çubuk tarçın ve 1-2 karanfil tanesi de katıyorum. Sıcakken kavanozlara boşaltıyorum. Yalnız tarçın ve karanfili çıkarmayı unutmayın. Deneyin, pişman olmayacaksınız…